Uvodnik
»Med valovi mrzlega oceana in ostrimi vetrovi, ki se vrtinčijo okoli Antarktike, sem doživel ledeni vdor vode v svojo lupinico. Visok močan val je odprl kupolo in potrgal tečaje, s katerimi je bilo okno pritrjeno in zaprto. Doživel sem pravo poplavo na barki, mnogo stvari je bilo pod vodo, tudi računalnik. Moral sem spremeniti načrt plovbe in namesto naskoka na Antarktiko obrniti Slavico na vzhod. Nadaljeval sem pot proti jugu Nove Zelandije, kamor sem nameraval po pristanku v glavni avstralski bazi Davis na Antarktiki, da bi se ogrel.«
Ali Ulaga je objadral svet po nevarnih in mrzlih južnih morjih.
Berlin – turistično okno v svet
Za nami je 39. mednarodna turistična borza – ITB Berlin 2005, na kateri se je predstavilo več kot 10.000 razstavljavcev iz 181 držav, kar je največ doslej. Globalni turistični sejem je pokazatelj potovalnega vzdušja in glede na to, da veliko ponudnikov ponuja vedno bolj ugodne turistične aranžmaje, je to še večji motiv za načrtovanje in rezervacijo počitnic v letošnjem letu. Tudi iz predelov, ki jih je prizadel tsunami, so na tiskovnih konferencah vztrajno zatrjevali, da je veliko že saniranega, in vabili turiste, naj se vrnejo. Malezijci privabljajo z medicinskim turizmom in zagotavljajo strokovnost lepotnih kirurgov, ki naj bi svoje »delo« opravljali po veliko bolj ugodnih cenah ter vsaj tako dobro kot njihovi zahodni kolegi. V Indijo vabijo z ayurvedo, jogo in sprostitvijo, v New York pa z novimi luksuznimi in »dizajnerskimi« hoteli, muzeji in hkrati držijo pesti, da bodo dobili še olimpijado. Nemci poudarjajo svojo wellness ponudbo, stavijo pa tudi na kongresni turizem in so prepričani, da imajo najcenejše hotele v Evropi. Države Latinske Amerike navdušujejo z nasmehi in glasbo, Oceanija pa z eksotičnimi plesalkami … Veliko pozornosti sta bili deležni tudi Romunija in Bolgarija, ki sta turistom na široko odprli svoja vrata. Poljaki so se »šopirili« na velikem razstavnem prostoru in svojega zadovoljstva ob članstvu v EU niso skrivali niti na ITB. Seveda smo bili v Berlinu prisotni tudi Slovenci. Dobra predstavitev na tiskovni konferenci je pustila vtis, da Slovenija zares poživlja, kakor se glasi slogan naše turistične države. Sedaj samo še čakamo na turiste in popotnike …
Poleg reportaž iz Nemčije, Bolgarije, Grčije, Peruja, Kitajske, Gane in Kanade vas v tokratni številki revije Horizont še posebej vabimo k branju in ogledu fotoreportaže s popotovanj in srečanj Zvoneta Šeruge z Daniji, Himbami in Mursiji.
Silverka Lesjak Klapš, Horizont
Vsebina
Kolumni
Literarni info
Tuje novice
Letalske novice
Aromaterapija, eterična olja in kopeli
Denar:
Zavarovanje plovil
Golf klub Ptuj
Hotel in Aerodrom Slovenj Gradec
Evropska mesta: Frankfurt
Hrvaška: Dubrovnik, Lošinj, Drniš in Zagorje
Kulinarika: kava po svetu
Zdravi na poti: potovalna lekarna
Avtomobilske novice: Ženeva 2005
Na liniji: novosti iz CeBit-a
Potovalni nasveti
Dosje turističnih agencij
Reportaža – Potovanja k ljudem
Ali Ulaga: Objadral svet po mrzlih južnih morjih
Hoteli po svetu: Elounda Gulf Villas na Kreti
Peru: Jezero Titikaka živi s trstjem
Kitajska: Kratko potovanje po deželi zmajev
Bolgarija - turizem in tradicija
Berlin - Mednarodna turistična borza
Kanada - Calgary, Lake Louis in Vancouver
Gana - črna, zlata in pisana
Naročilo revije Horizont
Letna naročnina znaša 35,25 EUR. Naročnino lahko tudi podarite.