Uvodnik
»Mesto nad morjem je mesto uspeha in svetovljanske radovednosti, ki pa v sebi nosi tudi žrtve napredka, saj je mnogim ljudem bliskovitemu razvoju težko slediti. Nizke večstanovanjske hiše se umikajo visokim nebotičnikom in iz dneva v dan jih je manj. Včasih je prav nenavaden pogled na redke uličice s starimi hišami, še nekoliko zanemarjene, kjer domačini na oknih sušijo perilo in posedajo pred vhodnimi vrati. Tesno jih obdajajo sodobni arhitekturni dosežki, kjer so ulice in avenije očiščene in urejene, kjer težko najdeš papirček, odvržen na tla.«
Šanghaj, Kitajska (stran 64)
Letalska industrija na krilih ozkih sedežev
Padec cen letalskih vozovnic, večja ponudba prevoznikov in zasledovanje ekonomije obsega so očitno prispevale k temu, da tudi uveljavljeni letalski prevozniki vedno bolj varčujejo s prostorom na krovu potniških letal. Na krajše razdalje bi jim to še lahko odpustili, a na več kot deseturnih medcelinskih letih pa ne.
Oktobra sem se na dvanajsturnem letu v Azijo ob nabito polnem letalu, ki sprejme 350 ljudi, počutila kot sardina v konzervi. Ob tako velikem številu potnikov se je težko vsaj enkrat sprehoditi, da vrst pred sanitarijami sploh ne omenjam. Čeprav v medijih in nekaterih potrošniških organizacijah opozarjajo na ta problem – tudi z zdravstvenega zornega kota, zaradi tromboz – ni skoraj nikakršnega odziva. Če si je evropska administracija dala opraviti z idealnimi merami banan in kumar, bi od njenih predstavnikov še toliko prej pričakovali, da bodo vsaj na evropskem nebu naredili red in prevoznike prisilili k bolj humanim pogojem za prevoz potnikov. Morda bi se v zgodovino lahko zapisal tudi kakšen slovenski evropski poslanec, če bi na njegovo pobudo predpisali normalne razdalje med sedeži, a tega problema morda ne poznajo dovolj, saj so te v poslovnem in prvem razredu mnogo večje. Morda jih bo recesija posadila med navadne potnike ekonomskega razreda, kot je to storila z uslužbenci avtomobilskih koncernov, s katerimi sem letela iz Šanghaja, in bodo opogumljeni z lastno izkušnjo, le reagirali.
V predzadnji letošnji številki revije za turizem Horizont vam ponujamo namige pred zimsko smučarsko sezono in novoletnimi ter silvestrskimi prazniki. Med evropskimi mesti predstavljamo Liechtenstein, med reportažami pa etnografski utrip Srbije in »sredozemsko« podobo angleškega Cornwalla. Na afriškem kontinentu smo obiskali nomade v Libiji, pokukali smo tudi na Japonsko ter si ogledali finančno in poslovno prestolnico Kitajske Šanghaj, kjer bo drugo leto svetovna razstava EXPO.
Silverka Lesjak Klapš, HORIZONT
Vsebina
Šanghaj – prihodnost je že tukaj
Srbija - Etno, kulinarika in banje
Velika Britanija - Sredozemska podoba Cornwalla
Libija - Sodobni nomadi v deželi pravih nomadov
Japonska - Sama po Japonski
Evropska mesta: Liechtenstein - privlačen vse leto
Nasveti: Kaj nam ponujajo velike evropske letalske družbe (razdalja med sedeži, zabavni program, jedi in pijača)
Novoletna in silvestrska potovanja
Denar:Letna turistična zavarovanja
Slovenija: Smučarski centri pred zimsko sezono
Kolumna
Letalske novice
Z vlakom na poti
Križarjenja
Tuje novice
Slovenija: Domače in turistične novice
Izleti po Sloveniji: Lukovica
Od tu in tam
Novoletna in silvestrska potovanja
Varni na poti
Zdravi na poti
Avtomobilske novice
Na liniji: Fotoaparati in navigacijske naprave
Dosje turističnih agencij
- Kitajska-Šanghaj,Suzhou,Hangzhou–prihodnost je že tukaj
- Libija-Sodobni nomadi v deželi pravih nomadov
- Japonska - dežela vzhajajočega sonca
- Srbija - Etno, kulinarika in banje
- Velika Britanija - Sredozemska podoba Cornwalla
- Evropska mesta: Liechtenstein - privlačen vse leto
- Novoletna in silvestrska potovanja
- Izleti po Sloveniji: Lukovica
- Slovenski smučarski centri
- Letna turistična zavarovanja
- Ugodne letalske vozovnice
- Potovanja z vlakom
Naročilo revije Horizont
Letna naročnina znaša 35,25 EUR. Naročnino lahko tudi podarite.