Uvodnik
»Mlad vodnik nam razloži, da v Uzbekistanu mujezin k molitvi ne kliče z minareta. Medtem ko posedamo v senci, ga podražimo, kako je kaj z ljubeznijo. Pa bi najraje pogovor speljal na kaj drugega. Nato le pove: »Starši me silijo, da bi se poročil. Star sem 23 let, pa mi še ni do tega. Predstavljajo mi dekleta, s katerimi moram na sprehod. Ko se vrnem, me sprašujejo, kakšna so bila. Starši mi pridigajo, kako pomembno je, da se poročim z dekletom iz dobre družine. Ljubezen pa se bo sčasoma že še razvila, me prepričujejo. Nato naročimo še eno pivo in vodko. Zahvaljujoč Sovjetski zvezi v Uzbekistanu dobiš dobro in poceni vodko. S prepovedjo pitja alkohola pa v Uzbekistanu niso tako strogi. Vodič pove, da včasih s kozarci nazdravijo pod mizo, kajti Alah tja ne pogleda tako natančno.« Buchara, Uzbekistan (stran 52)
Pobeg pred virusi
Koronavirus je poskrbel, da se vsaj nekaj mesecev priljubljenim turističnim krajem ne bo več treba ubadati s prekomernim turizmom. V Benetkah so te dni trgi bolj prazni, natakarji zaman čakajo na goste. Turistov je malo, domačini pa raje ostajajo doma. Mestu na vodi, ki so mu že novembra lani zagodle poplave, zdaj pa še izbruh koronavirusa, se že toži po turistih. Podobno je tudi v Milanu. Priljubljena nakupovalna pasaža – Galleria Vittorio Emanuele, kjer se običajno kar tare ljudi, je bolj kot ne prazna. V Berlinu so le nekaj dni pred začetkom največjega turističnega sejma na svetu, ITB 2020, tega odpovedali. Pričakovanih je bilo več kot 10.000 razstavljavcev iz 180 držav in okoli 150.000 obiskovalcev. V 54-letni zgodovini turističnega sejma se kaj takšnega še ni zgodilo. Mednarodna turistična borza ITB je predvsem strokovni sejem, na katerem predstavljajo počitniške cilje in programe, organizatorji potovanj sklepajo posle s hoteli in turističnimi ponudniki. Lani naj bi na ITB sklenili posle v vrednosti kar sedmih milijard evrov.
V Evropi so v zadnjih dneh odpovedali tudi veliko drugih prireditev, saj želijo pristojni s tem preprečiti, da bi prišlo do hujše širitve virusa. Mnogi, ki so potovanja že načrtovali, pa teh ne morajo kar tako preklicati, sploh če so nameravali na območja, za katera ne veljajo posebna varnostna opozorila. Zato bodo številni zasebni in poslovni potniki, ki se na potovanje zaradi strahu pred okužbo ne bodo odpravili, žal tudi ob denar.
Zdaj lahko le upamo, da se bo sezona gripa kmalu končala in da bodo okužbe s koronavirusom zajezili. Medtem pa vas vabimo, da preberete tokratno številko revije HORIZONT in si naberete ideje za prijeten pomladno-poletni oddih.
Silverka Lesjak Klapš
Vsebina
Portugalska: Algarve - raj za aktivne
Grčija: Rodos - otok sončnega boga
Uzbekistan: Kot iz tisoč in ene noči
Singapur: Med deževnim gozdom in tropsko plažo
Japonska: Na obisk Tokia v času olimpijskih iger
Priloga: Privlačni grški otoki
Izleti po Sloveniji: Nekje na Dolenjskem so kraji ...
Nemčija: Naravna čudesa Nemčije
Nasveti: Kljub letalski vozovnici brez sedeža
Znani na poti: Zlatka Zavašnik, Sens: Med potovanji opazuje slog ljudi
Kolumna
Z vlakom na poti
Letalske novice
Križarjenja
Zanimivo
Slovenija: Domače in turistične novice
Denar: Veliki brat vam sledi
Hoteli po svetu
Od tod in tam
Turistične novice iz Avstrije in Nemčije
Varni in zdravi na poti
Avtomobilske novice
Na liniji: Aplikacije, mobilne in informacijske tehnologije
Bralci bralcem Horizonta …
Dosje turističnih agencij
- Portugalska: Algarve - raj za aktivne
- Grčija: Rodos - otok sončnega boga
- Uzbekistan: Kot iz tisoč in ene noči
- Singapur: Med deževnim gozdom in tropsko plažo
- Na obisk Tokia v času olimpijskih iger
- Naravna čudesa Nemčije
- Priloga: Počitnice na grških otokih (Kreta, Kos, Santorin, Mikonos, Krf, Milos)
- Slovenija: Nekje na Dolenjskem so kraji ...
- Znani na pot: Zlatka Zavašnik, Senst
- Kljub letalski vozovnici brez sedeža
- Križarjenja in Hoteli
- Potovanja z vlaki
- Letalske povezave in ugodne vozovnice
- Na poti: Hrvaška, Avstrija in Nemčija
- Na liniji: Aplikacije v pomoč na potovanjih
Naročilo revije Horizont
Letna naročnina znaša 35,25 EUR. Naročnino lahko tudi podarite.