Uvodnik
»Evkalipti in njihov značilni vonj so zame vedno prvi znanilci najbolj evropske med ameriškimi državami, Kalifornije. Moja najljubša pot med visokoraslimi rdečimi drevesnimi lepotci vodi iz Carmela proti veličastnemu, neukročenemu Big Suru, najbolj slikovitem predelu divje priobalne narave v osrednjem predelu ZDA. Ni čudno, da si ga letno ogleda približno enako število turistov kot narodni park Yosemite, sedem milijonov duš. Globoki prepadi, rdeča zemlja, sočni zeleni pašniki, že na prvi pogled stasite krave, navpično barvito skalovje in globok, temno moder ocean na eni ter klena gorska veriga na drugi strani, na zahodu pa filmski sončni zahodi burijo domišljijo in vlivajo upanje v boljši jutri Zemlje.« Kristina Menih, Big Suru, Kalifornija, ZDA
V poletje
Pomladne, skoraj že poletne temperature vabijo na plan. Narava se prebuja, buhti in cveti. Smuči smo že pospravili v kot, na vrsti so kolosa in pohodniški čevlji. Slovenija ponuja raznolike možnosti za izlete. Mi smo se tokrat mudili na slovenski Obali in od Izole do Pirana doživeli marsikaj. Od poučnega ogleda gojenja rib in školjk v ribogojnici Fonda do eksponatov pomorskega muzeja v Piranu in skrivnosti hiše morja Izolana. Četudi je morje še prehladno za kopanje, Obala v tem času ponuja veliko, in če doživetja ter bogato gastronomsko ponudbo poplaknemo še z odličnim vinom, je lahko dan popoln in baterije polne. Če imamo še kakšen dan več časa, lahko tak izlet podaljšano še za obisk Kvarnerja, do Reke, ki bo prihodnje leto evropska prestolnica kulture. Pot lahko nadaljujemo na Krk, med nasade oljčnega olja in na pokušino avtohtone žlahtine v Vrbniku. Če ostane še kaj časa, jo lahko mahnemo s trajektom še na otok Lošinj, ki v tem delu sezone še ni tako obljuden. In če se boste odpravili tja, obiščite Muzej Apoksiomena in se zazrite v kip, ki pooseblja antično legendo in te povsem prevzame. Bronasti kip postavnega mladeniča je po tem, ko so ga iztrgali iz globin morja in je gostoval v pariškem, londonskem in losangeleškem muzeju, našel svoj dom na Malem Lošinju.
V začetku marca smo obiskali še berlinsko turistično borzo ITB in preverili zadnje trende v svetovnem turizmu. Ta se še naprej krepi, zato je pomembno najti pot do trajnostnega turizma.
Pomlad je primerna tudi za obisk Bosne in Hercegovine, od živahne prestolnice, Sarajeva, do Mostarja in Konjica, kjer še živi domača obrt in Titov podzemni komandni štab, takrat vreden štiri milijarde dolarjev, ki je danes na ogled tudi turistom.
Med daljnimi cilji vas tokrat peljemo v San Francisco, na znameniti most Golden Gate, med evkalipte in v vinorodno dolino Napa …V prilogi pa opozarjamo na strupene živali na kopnem in v morju, ki naj vam ne zagrenijo počitnic. Razlogov za paniko sicer ni, je pa dobro vedeti, katerim strupenim živalim se je dobro izogniti in kaj storiti, če naletite nanje.
Silverka Lesjak Klapš
Vsebina
ZDA – Med kalifornijskim dragulji
Italija – Sardinija ob Tirenskem morju
Hrvaška – Po sledeh morske pomorske dediščine Kvarnerja
BiH – Od Sarajeva do Konjica
Izleti po Sloveniji: Mala barka na slovenski obali
Denar: Bolj pregledne cene najema vozil
Turistične borze:
Svetovni turistični trendi na berlinski ITB
Nasveti: Nasveti za vedenje v muslimanskih državah
Priloga: Strupene živali v vodi in na kopnem
Kolumna
Z vlakom na poti
Letalske novice
Križarjenja
Zanimivo …
Znani na poti: Andrej Boštjančič, direktor podjetja Softnet:
»Tuje kulture širijo obzorja«
Domače in turistične novice
Hoteli po svetu
Od tod in tam
Hrvaške novice
Avstrijske turistične novice
Nemške turistične novice
Varni na poti
Zdravi na poti
Avtomobilske novice
Na liniji: Aplikacije, telefonija in potovalne tehnologije
Nagradna igra:
Bralci bralcem …
Fotonatečaj revije HORIZONT
Dosje turističnih agencij
Priloga: Strupene živali v vodi in na kopnem
- ZDA – Med kalifornijskim dragulji
- Italija: Sardinija ob Tirenskem morju
- Hrvaška – Po sledeh morske pomorske dediščine (Reka, Krk in Mali Lošinj)
- BiH – Od Sarajeva do Konjica
- Svetovni turistični trendi ITB 2019
- Znani na poti: Andrej Boštjančič, direktor Softneta: »Tuje kulture širijo obzorja«
- Z malo barko na slovenski obali
- Nasveti: Vedenje na potovanju v muslimanskih državah
- Denar: Za bolj pregledne cene najema vozil
- Križarjenja, hoteli in potovanja z vlaki
- Letalske povezave in ugodne vozovnice
- Na poti: Hrvaška, Avstrija in Nemčija
- Priloga: STRUPENE ŽIVALI V MORJU IN NA KOPNEM
Naročilo revije Horizont
Letna naročnina znaša 35,25 EUR. Naročnino lahko tudi podarite.