Uvodnik
»Starejši Porabski Slovenci denimo govorijo zelo prvinsko prekmursko narečje – jezik se je ohranjal doma in v cerkvi –, starejša generacija se ni nikoli učila slovenskega knjižnega jezika, mladi pa jezik svojih prednikov vse manj govorijo. Tudi v cerkvi ga slišijo le enkrat na mesec, odkar so cerkvene oblasti pred nekaj leti iz Porabja premestile edinega slovenskega duhovnika Ferenca Merklija, ki je maševal v Gornjem Seniku in Števanovcih, pa tudi v drugih porabskih krajih. Ali kot pravi Ibolya Neubauer, ki v Gornjem Seniku uči slovenski jezik: To, kar otroke naučimo povedati po slovensko v petek, do ponedeljka že pozabijo in moramo začeti znova.« Cveta Potočnik, Madžarska, Slovensko Porabje
Desetkrat manj prenočitev
Dve okrogli številki se te dni vrtita na področju turizma v Sloveniji in na Hrvaškem, 10 in 100 milijonov, prenočitev namreč. Oba mejnika sta bila dosežena skoraj hkrati, slovenski konec septembra, hrvaški, desetkrat višji, pa konec oktobra. Seveda ne gre oba dosežka neposredno primerjati, posebej glede na velikost in naravne danosti obeh držav ne. 45 kilometrov slovenske obale proti tisoč in več hrvaške je pač dejstvo, pa še o tistih nekaj morskih miljah, ki nam pripadajo po arbitražni odločbi iz Haaga, ne želijo ničesar slišati.
Morda pa bi lahko potegnili vzporednice pri privabljanju domačih gostov – tu so na hrvaškem korak naprej. Nanje najbolj računajo tudi v pred- in posezoni, pri načrtovanju celoletnega turizma, 365 dni na leto.
In kako je pri nas? Zdravilišča in obalni hoteli se hvalijo, da so bili za pretekle krompirjeve počitnice polni domačih gostov, kaj pa preostale tedne do novega leta? Nacionalna Slovenska turistična organizacija s spletnimi in 'digitalnimi' kampanjami sicer že dolgouspešno nagovarja predvsem tujega gosta. Medtem se slovenske turistične družbe bolj ukvarjajo s (pre)zadolženostjo in tekočim poslovanjem, primanjkuje pa jim idej, posluha in denarja za domačega gosta, ki v konjunkturi tudi več troši. Še bolj skrb vzbujajoče je, da hoteli na portoroški promenadi poskrbijo, da je vse zgledno urejeno od recepcije do sob in nazaj ter na plažah pod njihovo zastavo. Ne zmorejo pa sesti za skupno mizo in se s preostalimi turističnimi delavci ter obmorskimi občinarji dogovoriti, da bi teh nekaj sto metrov ob morju uredili turistom bolj privlačno. Ne pa da propadajo pomoli, da so lokali odprti ali zaprti, kakor se najemnikom ali lastnikom zljubi, in da so ob nekaterih kupi smeti od pretekle turistične špice.
Silverka Lesjak Klapš
Vsebina
Balkan – Od Albanije preko Kosova do Makedonije
Estonija – Talin, prestolnica digitalne Estonije
ZAE - Dubaj – mlado mesto velikih presežkov
Indija, ki te očara ali ne
Premalo nam znano Slovensko Porabje
Prebujena Mirnska dolina
Znani na poti, Toni Pugelj, direktor Cityparka
»Potovalne izkušnje ni brez nakupovalnega središča«
Avstrija – Ski amade s 760 kilometri smučarskih prog
Nasveti: Z ročno prtljago na letalo
Denar: Kaj po odpovedi Rynairovih letov
Z vlakom na poti
Letalske novice
Križarjenja
Zanimivo
Slovenija: Domače in turistične novice
40 let penine
Hoteli po svetu
Od tu in tam
Hrvaška: Hrvaške novice
Turistične novice iz Nemčije
Turistične novice iz Avstrije
Varni na poti
Zdravi na poti
Avtomobilske novice
Na liniji:
Fotoaparati, mobilni telefoni in navigacijske naprave
Nagradna igra:
Bralci bralcem
Fotonatečaj revije Horizont
Dosje turističnih agencij
- Balkan – Od Albanije preko Kosova do Makedonije
- Talin, prestolnica digitalne Estonije
- ZAE - Dubaj mesto velikih presežkov
- Indija, ki te očara ali ne
- Premalo nam znano Slovensko Porabje
- Prebujena Mirnska dolina
- Znani na poti, Toni Pugelj, Citypark
- Avstrija, Ski amade s 760 km prog
- Nasveti: Z ročno prtljago na letalo
- Kaj po odpovedi Rynairovih letov
- Križarjenja
- Hoteli po svetu
- Letalske novice, Z vlakom...
- Na liniji, Avtomobilske novice
- Turistične novice: Hrvaška, Avstrija, Nemčija
Naročilo revije Horizont
Letna naročnina znaša 35,25 EUR. Naročnino lahko tudi podarite.